Automobilių supirkėjams
Pasiūlyti visiems auto supirkėjams

* - pažymėti laukai privalomi

Meniu
Draugai

Lietuvos krovininiai automobiliai tarpukariu

Lietuvos krovininiai automobiliai tarpukariu

„Ford” ir „Chevrolet” – tai 1,5-2 tonų sunkvežimiai, kurie buvo naudoti komercinės paskirties susisiekimo sektoriuje. Šių markių sunkvežimiai buvo naudoti krovinių pervežime, ir tai sudarė net 63 procentus visų krovinių pervežimo. Didesnių sunkvežimių daug neturėta, – jų buvo tik vienetai. Lietuvos transporto parkas tik ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje papildė sunkvežimių gretas: pasirinkti  „Mercedes-Benz”, GMC, „Volvo”, „Studebaker” markių sunkvežimiai. Kai ir automobilių supirkimas iš kitų šalių, sunkvežimių įsigijimas valstybei buvo didelė prabanga, tad jų skaičius nebuvo labai įspūdingas.

Maisto pramonės sektorius pirmasis pradėjo naudoti krovininius automobilius: buvo pervežami įvairūs maisto produktai: pienas, alus, mėsa. Lengvuoju automobiliu pervežti didelius kiekius maisto būtų labai sudėtinga, tad reikėjo krovininių automobilių. Kitos transporto rūšys čia nebuvo tinkamos, nes maisto produktai, tokie kaip pienas, mėsa, ar alus,  yra greitai gendantys, jei laikomi netinkamomis sąlygomis, svarbu kuo skubiau juos pervežti į kitą vietą.

Tenka pripažinti, kad tarpukariu automobilių skaičiumi gerokai atsilikome nuo kaimyninių šalių. Pavyzdžiui, 1937 metais mūsų kaimynai estai turėjo net 3,8 karto daugiau sunkvežimių nei Lietuva, nors Estija gerokai atsiliko plotu ir gyventojų skaičiumi. Baigiantis trečiajam dešimtmečiui atliktas dar vienas krovininių automobilių supirkimas: įsigyti 24 sunkvežimiai. Taip pat reguliariai buvo perkami automobiliai, skirti karo pramonei, nors perkamų automobilių kiekiai ir nebuvo labai dideli.

Automobilių kabinos ir kėbulai tarpukariu gaminti ir Lietuvoje. Dažniausiai naudojama medžiaga buvo mediena, su kuria mūsų šalies meistrai tikrai mokėjo dirbti. Pirmiausia buvo pagaminamas medinis karkasas, tuomet jis būdavo apkalamas skarda, ir jau tada buvo galima atiduoti automobilį jį užsakiusiam asmeniui. Toks verslas pradėtas Amerikos lietuvių, 1921 metais buvo atidarytos „Fiat” atstovybės dirbtuvės Šiaulių mieste, Panevėžyje ir Klaipėdoje. Vėliau dirbtuvių skaičius vis augo.  Praėjus beveik dešimčiai metų modernus garažas su dirbtuvėmis atidarytas ir Kaune, kur 1930-aisiais buvo pagaminti 53 autobusai.

Kėbulų dirbtuvės veikė įvairiose apskrityse: jas turėjo Kauno savivaldybės autobusų parkas, lenkų okupuotas Vilnius, Klaipėdos pašto valdybos. Dirbtuvėse buvo gaminami kėbulai autobusams ir sunkvežimiams.

 

Call Now Button